• تهرانپارس، خیابان 212 شرقی، بعد از چهارراه 139، پلاک 144
  • 021-77327181

با رنگ پریدگی فرش دستباف چیکار کنیم؟

با رنگ پریدگی فرش دستباف چیکار کنیم؟

با رنگ پریدگی فرش دستباف چیکار کنیم؟

همه چیز درباره رنگ پریدگی فرش دستباف

اگر با لکه‌های سفید یا رنگ پریده و نقاط محو روی فرش‌های دستباف خود روبه‌رو شده‌اید، به طور حتم با مشکل رنگ پریدگی فرش مواجه هستید. این مشکل مانند یک لکه نیست که بتوان آن را از روی فرش پاک کرد. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا رنگ فرش خود را ترمیم کرده و زیبایی دوباره به آن ببخشید، بدون این که مجبور شوید کل فرش را تعویض کنید. در ادامه این محتوا از وب سایت قالیشویی تهرانپارس شرق شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

رنگ پریدگی فرش

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که رنگ پریدگی فرش به معنای لکه شدن آن است، اما در واقع این دو مسئله متفاوت هستند. در حالی که لکه شدن فرش به اضافه شدن یک لکه به سطح رنگی فرش اشاره دارد، رنگ پریدگی به معنای از بین رفتن بخشی از رنگ فرش و بی‌رنگ شدن یا روشن‌تر شدن آن است. بنابراین برای حل مسئله رنگ پریدگی، نیاز به روش‌های جدی‌تری برای بازیابی رنگ اصلی فرش داریم، نه فقط استفاده از مواد شوینده.

علت رنگ پریدگی فرش دستباف

ممکن است شما هم تا به حال با مشکلاتی مانند پریدگی رنگ یا به هم ریختگی رنگ‌ها در فرش دستباف مواجه شده باشید. این مشکلات در ابتدا ممکن است بسیار جدی به نظر برسند، اما خوشبختانه راه‌حل‌های مناسبی برای آن‌ها وجود دارد. توصیه ما همیشه این است که با مراقبت و نگهداری صحیح، از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. علت رنگ پریدگی در فرش‌های دستباف به شرح زیر است:

شستشوی نامناسب

شستشوی نامناسب یکی از اصلی‌ترین دلایل رنگ پریدگی و به‌هم‌ریختگی رنگ فرش دستباف است. استفاده از مواد شوینده نامناسب و آب بیش از حد داغ می‌تواند باعث ایجاد مشکلات رنگی شود. همچنین شستشوی نصفه و نیمه و آب‌گیری نامناسب نیز این مشکلات را تشدید می‌کند. عدم ثبات رنگ الیاف فرش، به ویژه در فرش‌های پشمی، می‌تواند یکی از دلایل اصلی رنگ پریدگی باشد. اگر کارگاه رنگ‌رزی الیاف فرش، استانداردهای لازم را در نظر نگیرد و مراحل تثبیت رنگ را انجام ندهد، فرش ممکن است به سادگی دچار این مشکل شود.

آفتاب خوردن فرش

آفتاب خوردن فرش نیز می‌تواند موجب به‌هم‌ریختگی رنگ آن شود. نور مستقیم خورشید ممکن است باعث رنگ پریدگی فرش شود، بنابراین جلوگیری از تابش مداوم نور خورشید این مشکل را کاهش می‌دهد.

ریختن مواد غذایی و شیمیایی

ریختن مواد غذایی و شیمیایی روی فرش نیز به‌هم‌ریختگی رنگ فرش را افزایش می‌دهد. بنابراین حفظ تمیزی فرش و جلوگیری از ریختن مواد مختلف روی آن، می‌تواند از این مشکل پیشگیری کند.

راه‌کارهای پیشگیری

استفاده از شستشوی مناسب، انتخاب محل مناسب برای قرار گرفتن فرش به‌طوری که از تابش آفتاب مستقیم محافظت شود و جلوگیری از ریختن مواد غذایی و شیمیایی روی فرش، می‌تواند از ایجاد مشکلات رنگی جلوگیری کند.

بهترین روش برای ترمیم کردن رنگ فرش دستباف

ترمیم رنگ فرش دستباف یک هنر زیبا و باارزش است که به وسیله قلم زنی انجام می‌شود. در این روش، استادکار با تجربه، نقوش فرش را دوباره رنگ‌آمیزی می‌کند. این هنر ترمیمی، بهترین راه برای اصلاح و ترمیم فرش‌هایی است که رنگ آن‌ها به هر دلیلی آسیب دیده است. از این روش برای بازیابی زیبایی و ارزش افزوده فرش‌ها استفاده می‌شود و نتایج بسیار مطلوبی دارد.

رنگ پریدگی فرش دستبافت
رنگ پریدگی فرش دستباف

مراحل قلم‌زنی

همانطور که گفته شد، قلم‌زنی یک هنر تخصصی است و برای انجام آن نیاز به دانش و هنر قلم زدن دارید. این کار را نمی‌توان به سادگی توضیح داد، اما با آشنایی با مراحل اساسی قلم‌زنی و در نظر گرفتن نکات مهم، می‌توانید برای فرش خود این روش ترمیمی را انتخاب کنید. مراحل انجام آن به شرح زیر است:

  1. شستشوی مجدد فرش برای حذف رنگ پریدگی و تمیز کردن بخش‌های سفید و روشن
  2. تهیه رنگ مناسب با جنس الیاف فرش و رنگ‌آمیزی مجدد بخش‌های رنگ پریده
  3. تثبیت رنگ فرش برای جلوگیری از اثر زمان و شستشوهای آتی

نتیجه گیری

رنگ پریدگی و به‌هم‌ریختگی فرش دستباف می‌تواند ارزش هنری و زیبایی این اثر را تخریب کند. برای جلوگیری از این مشکل، نیاز است که به شیوه‌های شستشو، محافظت از فرش در برابر آفتاب و جلوگیری از ریختن مواد مختلف روی فرش توجه ویژه‌ای داشته باشید. ولی اگر شما هم با رنگ پریدگی فرش دستباف خود مواجه شده‌اید می‌توانید از روش‌های گفته شده در این متن استفاده کرده تا زیبایی را به فرش خود بازگردانید. برای این منظور می‌توانید به بهترین قالیشویی نزدیک حکیمیه تهران اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.